top of page

Підсумки саміту НАТО у Вільнюсі: без запрошення, але з гарантіями

  • bogdanova4030
  • 13 лип. 2023 р.
  • Читати 3 хв

За результатами дводенного саміту НАТО у Вільнюсі Україна не отримала запрошення до Альянсу, однак партнери домовилися скасувати вимогу щодо виконання Плану дій щодо членства. Це у свою чергу означає більш прискорену процедуру вступу для нашої країни.

Думку про те, що Україна таки стане членом НАТО у подальшому підтвердив і генсек Єнс Столтенберг. Разом з тим, він зауважив, що для цього необхідно виконати низку умов, найголовнішою та найскладнішою з яких є перемога у війні над росією.


Наразі ж країни-учасниці не готові запросити Україну до НАТО, адже негайний вступ України в Альянс означатиме війну з росією для всіх членів НАТО. Таку думку висловив радник Президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван.

«Я добре розумію бажання України бути в НАТО якнайшвидше. Ми не надали формулу, тому що конфлікт динамічний, ситуація динамічна», – сказав він.

Разом з тим, міністр оборони Великої Британії Бен Уоллес запевнив, що питання щодо України стоїть не «якщо?», а «коли».

Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден в свою чергу заявив, що «з нетерпінням чекає» на офіційний вступ України в Альянс.

Гарантії безпеки від G7

Під час саміту лідери країн «Великої сімки» погодили декларацію про довгострокові гарантії безпеки для України.

Так, на першому етапі очікуються підписання договорів з США, Великобританією, Канадою, Францією, Німеччиною, Італією та Японією. Передбачається, що гаранти працюватимуть над забезпеченням сил, здатних захищати Україну зараз і в майбутньому задля стримування російської агресії.

Зокрема, гарантії передбачають:

  • поставки сучасної військової техніки для Збройних Сил України

  • підтримку розвитку оборонно-промислової бази

  • тренування та навчання українських військових

  • обмін розвідданими тощо.

Очікується також, що гаранти візьмуть зобов’язання щодо підтримки для відновлення України та реалізації реформ в межах просування до стандартів НАТО.

Україна у свою чергу повинна провести реформи, які підтвердять прихильність держави до демократії, верховенства закону, поваги прав людини та свободи ЗМІ, а також забезпечити стійкість економіки та посилити цивільний контроль над Збройними силами.

Країни, які не входять до «Великої сімки», також можуть приєднатися до декларації.

Військова допомога від країн-партнерів

Під час саміту представники низки країн повідомили про надання Україні військової техніки та озброєння. Зокрема:

Міноборони Норвегії оголосило про передачу 1 тис розвідувальних мінідронів Black Hornet. Крім того, Норвегія надасть пакет військової допомоги, до якого увійдуть два центри управління вогнем ЗРК NASAMS, дві пускові установки та запасні частини.

Німеччина заявила про виділення пакету на 700 млн євро, який включатиме: дві пускові установки ЗРК Patriot, 25 танків Leopard 1, 20 БМП Marder, обладнання для розмінування, близько 20 000 артснарядів, снаряди для танків Leopard, дрони для розвідки та ракети класу «земля-повітря».

Франція пообіцяла Україні передати ракети далекого радіусу дії SCALP, які є аналогом британських Storm Shadow. За даними західних ЗМІ, частина партії вже знаходиться на українській території. Крім того, у Вільнюсі сторони підписали угоду щодо збільшення військової допомоги Україні на 170 млн євро.

Велика Британія виділить 65 млн доларів на ремонт обладнання та створення військового реабілітаційного центру в Україні. Крім цього, спільно з партнерами заплановано передати: додаткові боєприпаси для Challenger 2, понад 70 бойових машин, транспорт для матеріально-технічного забезпечення.

30 бронетранспортерів Bushmaster Україна отримає від Австралії. Напередодні саміту НАТО прем’єр-міністр країни Ентоні Албенізі анонсував пакет на 73 млн доларів, до якого загалом увійдуть 70 броньованих машин, вантажівки, причепи та машини спецпризначення.

Японія оголосила про надання систем виявлення безпілотних літальних апаратів. За інформацією прем’єр-міністра Японії, на ці цілі було спрямовано 30 млн доларів із фондів НАТО.

Міністр оборони Польщі повідомив, що країна надасть інфраструктуру та курси для навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Нідерланди також пообіцяли посприяти в навчаннях пілотів. Крім того, від країни очікується додаткова допомога з артилерією та засобами протиповітряної оборони.

Джерело: РБК-Україна


Comments


Головне

Налаштовуйся на перемогу!

Підпишися на Peremoga.Media!

Дякуємо, що підписалися!

  • telegram
  • Youtube
  • https://www.instagram.com/peremoga.media/
  • Facebook
  • TikTok

© 2022 by Peremoga.Media

bottom of page