Art & Health HUB by ZELO – проект, який об’єднує і дає надію
- bogdanova4030
- 16 січ. 2023 р.
- Читати 4 хв
Чи можливо в умовах війни створити якнайкращі умови для розвитку дітей? Чи можна допомогти маленьким українцям, які бачили страшні події війни на власні очі, знову прийти до тями та бути щасливими? Все можливо! Це довели полтавські благодійники, які з маленької ідеї створили, без перебільшення, унікальний проект підтримки молоді через мистецтво. Про свій шлях, виклики, небайдужість людей та вагомі результати розповіли куратори проекту Аліна Гончарова та Ярослав Терновський спеціально для Peremoga.media.
Увага! Попереджаємо: після прочитання матеріалу, хочеться якнайшвидше долучитися до ініціативи!

Від маленької доброчинної ідеї – до втілення унікального проекту
Ярослав та Аліна – художники. До початку повномасштабного вторгнення вони навчали дітей та дорослих образотворчому мистецтву, організовували виставки.
Коли розпочалася війна й до Полтави почала з’їжджатися велика кількість переселенців з дітьми, вони вирішили направити свої вміння в благодійне русло. Так з’явився проект Art & Health HUB by ZELO.
«Ми почали цей проект в середині березня минулого року. Побачили, що через війну заклади для дітей не працюють. І діти, для яких Полтава стала другою домівкою, нічим не займалися. Натомість вони перебували в інформаційному вирі новин про війну, про знищення. Багато з цих дітей бачили ці жахи на власні очі. Ми вирішили створити міні-клуб, куди б діти змогли приходити малювати і таким чином відволікатися від труднощів, проблем інформаційного характеру, знаходити комунікацію з однолітками, якої вони виявилися позбавлені», – розповів куратор проекту Ярослав Терновський.

Ярослав та Аліна оголосили про безкоштовні заняття з малювання, на які спочатку записалося 25 діток. З часом до благодійників почали доєднуватися інші небайдужі люди, які хотіли зробити свій внесок у підтримку постраждалих від війни дітей.
«Приходили люди і казали: я можу викладати танці/акторську майстерність тощо. Дехто приходив з власними грантовими проектами, і ми надавали майданчик для їхньої реалізації. Ми все робили в невеличкому галерейному просторі», – розповів Ярослав.
Кількість діток щоразу зростала, як і кількість охочих допомогти їм. З часом до команди однодумців приєдналися фахівці з музики, акторського мистецтва, спеціалісти з кодування роботів, обробки деревини, фахівці з фізкультури й гімнастики, вчителі іноземної, психологи тощо.
Нині проект налічує більше 30 напрямів, кількість самовідданих викладачів виросла з двох до 40 чоловік, а кількість діток, що відвідують заняття, від 25 до більш ніж 600!
Переважна більшість діток, що навчаються тут, – з числа внутрішньо переміщених осіб. Проте, Аліна Гончарова зауважила, що приходять на заняття й місцеві дітлахи. Також важливо, що третина викладачів проекту – самі з числа ВПО.

Та не тільки діти можуть долучитися до занять в арт-хабі «Зело». Нині куратори проекту розширили спектр послуг і для дорослого населення.
«У нас є студія соціального танцю. Ми трошки з пересторогою ставилися до цієї ініціативи. Але ми почали заняття і люди з радістю почали їх відвідувати. Дехто приходить парами. До речі, ми самі ходимо на ці заняття», – поділилася враженнями Аліна Гончарова.
Крім цього, в арт-хабі дорослі можуть отримати корисні навички з бізнесу, підтягнути знання англійської мови. Та найголовніше, зазначають благодійники, це психологічна підтримка, яку вони отримують в дружньому середовищі.
Величезна підтримка всіх небайдужих – колосальний результат
Аліна та Ярослав розповіли, що аби реалізувати все заплановане, була проведена величезна робота. Не все вдавалося відразу, часом опускалися руки. Та, з Божою допомогою, у потрібний момент з’являлися можливості, які дозволяли тримати проект на плаву, ба більше, розширювати його.

«Була проведена колосальна робота, ми писали дуже багато «листів щастя» в різні організації. Ми не соромилися. Поки зайшли міжнародні організації, зверталися до місцевого бізнесу. З 10-ти листів спрацьовував один. З 30-ти – три. І це були компанії, які тоді самі ледве «дихали». Їм самим потрібні були кошти на діяльність, але їх зачепила мета нашої роботи, і вони допомогли. А для нас це була суттєва підтримка. Цей проект – Боже чудо. Бог вів і заводив людей, давав знайомства, які вивели все в потужну машину, яка зараз є», – розповіла Аліна Гончарова.
У пошуках можливостей для реалізації свого «дітища», виникали й дещо комічні ситуації.
«Одного разу побачили машину ООН під місцевим готелем. Ми вирішили не втрачати шанс і швиденько написали «листа щастя», щоб залишити його під склоочисником автомобіля. Це було вже близько 23:00, а це – комендантська година. Тоді увечері лишити листа не вдалося, то я повернувся туди о 5 ранку і таки лишив той лист», – згадав Ярослав Терновський.

«Є що згадати, є купа «шишок», які ми набили. Але провальні ситуації давали поштовх рухатися вперед. Ми зрозуміли, що головне – не здаватися. Ми знаємо, що це робота для дітей. Коли бачиш результати цієї роботи, що діти щасливі – це окриляє», – додала Аліна Гончарова.
Нині явтілюється за підтримки Save the Children International in Ukraine, Rotary Club Poltava, а також місцевих доброчинців.
Таким чином ініціатива об’єднує дітей, батьків, волонтерів, бізнес, міжнародних партнерів та соціальні організації в одну велику оазу можливостей.

Далі – більше
Проект Art & Health HUB by ZELO має амбітні плани. Нині вже відкрили невеличку філію в Лубнах, а незабаром заплановане відкриття таких мистецьких майданчиків в Котельві та Кременчуці.
«Хочемо зробити подібний до полтавського проекту за допомогою волонтерів-ентузіастів і громадських організацій в інших містах. Є плани також презентувати цей проект на державному рівні. Нас всебічно підтримує народний депутат Андрій Боблях. До того ж, він презентує проект на рівні міністерств, щоб реалізувати його й в інших областях», – кажуть організатори.
Ярослав Терновський та Аліна Гончарова зазначають, що суть цього проекту – дати можливість реалізуватися – і дітям, і тим, хто викладає.
«Наприклад, до нас приїхав з Харкова актор Харківського державного драматичного театру Максим Стерлік. Він прийшов і сказав, що хоче бути корисним. Так, він відкрив гуртки акторської майстерності і тепер викладає. Є люди, які раніше викладали в університетах, тепер адаптуються до навчання діток. Люди тут відкриваються по-новому, і це надихає».

Та найголовніше, що така взаємодія на шляху до спільної мети, комунікація і постійна підтримка сприяють психологічній реабілітації.
«Психологічна реабілітація – це не лише допомога психолога, хоча й це у нас є. Заняття мистецтвом, творчістю, а ще приємне спілкування – це потужний крок до самовідновлення. І чудово, що наша ініціатива допомагає демонструвати прекрасні результати як дітям, так і дорослим», – зауважили куратори проекту.
Як долучитися
Зареєструватися на заняття, а також долучитися до ініціативи як волонтер можна за посиланням https://www.zelo.ua/home
Заняття з різних напрямів нині проходять на 4 майданчиках:
Арт-центр "Зело" – Майдан Незалежності, 1-б
Art & Health HUB – вул. Гоголя, 38 (4 поверх ТРЦ "Метрополітен)
Полтавський державний аграрний університет
«Полтавська політехніка» імені Юрія Кондратюка.
Існування та стрімкий розвиток такого проекту вчергове доводить, що українці – непереможні. Спільними зусиллями небайдужих творяться неймовірні речі, які повертають надію тим, хто її втратив, які змушують рухатися вперед, незважаючи ні на що.
Саме такі люди і такі проекти щодня наближають нас до ПЕРЕМОГИ! І це не може не надихати, чи не так?

Comments