Як після фронту адаптуватися до мирного життя
- bogdanova4030
- 11 жовт. 2023 р.
- Читати 2 хв
Оскільки набуті на війні звички не зовсім працюють у мирному світі, людина, яка щойно повернулася з зони бойових дій, може стикнутися з певним бар’єром. Фахівці зазначають, що бойові навички настільки швидко та міцно закарбовуються в стиль поведінки, що потім переключитися досить важко. Найважчим зазвичай видається перший місяць після повернення.

Незважаючи ні на що, повернутися до нормального повсякдення можна. Звичайно, простіше це буде зробити в колі родини, але і самотня людина зможе собі допомогти. Неврологиня, директорка Центр психічного здоров'я та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України Ксенія Возніцина пропонує кілька дієвих порад.
Перш за все, необхідно усвідомити реальність і ніколи не забувати про те, що ви тепер – ветеран або ветеранка. Новий образ із унікальним досвідом робить людину більш ефективною та корисною суспільству.
По-друге, необхідно знайти сенс в новому житті. Це може бути волонтерство, різна допомога побратимам/посестрам на фронті тощо.
Не менш важливим є піклування про свій фізичний стан. Не відкладайте похід до лікаря, не забувайте про навички самодопомоги, дбайте про свій сон та відпочинок.
Можна приєднатися до груп підтримки, які наразі діють в кожному місті. Важливо, в якому середовищі опинилися ветеран чи ветерана після повернення додому.
«Адаптація займе певний час. І якщо ти один, без родини, головне – не залишитись самому. В перший місяць після повернення з війни можна зробити окремий похід чи влаштувати мандрівку. Тобто, не одразу поринути у цивільне життя, а через такий перехідний момент. Ну і завжди шукати своє безпечне місце, де буде комфортно і добре», – радить Ксенія Возніцина.
Зауважимо, в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яка впроваджується за ініціативи першої леді Олени Зеленської, проходить цикл ефірів з фахівцями ментального здоров’я на сторінці ГО Безбар'єрність та Координаційний центр КМУ / Mental Health UA.
Більше інформації про підтримку себе та рідних можна отримати на https://bf.in.ua/turbota
Джерело: Полтавська ОВА
Comments