Як діяти в разі радіаційної безпеки – МОЗ
- bogdanova4030
- 25 черв. 2023 р.
- Читати 2 хв
Ризик підриву російськими окупантами Запорізької АЕС залишається високим. Тож, Міністерство охорони здоров’я підготувало низку рекомендацій, як діяти в разі виникнення радіаційної аварії.

1. Перебувайте в укритті
Підійде підвал або інше приміщення. Оскільки радіоактивний пил осідає на зовнішній стороні будівель, краще триматися подалі від стін і даху. Знаходьтесь в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, а отвори ущільніть підручними засобами (скотчем, змоченою водою тканиною тощо). Також варто вимкнути системи вентиляції. В укритті потрібно лишатися до подальших офіційних вказівок влади.
2. Стежте за офіційними джерелами інформації
Увімкніть телебачення чи радіомовлення або стежте за офіційними каналами інформації влади в соцмережах. Користуйтеся повідомленнями від ДСНС, поліції, органів місцевої влади. Всі вказівки цих служб – обов’язкові до виконання.
3. Знезаразьте себе
Обов’язково зніміть верхній шар одягу. Це дозволить позбутися до 90% радіоактивного матеріалу. Помістіть одяг у пластиковий пакет чи герметичний контейнер, тримайте його подалі від людей і домашніх тварин.
4. За можливості помийтеся
Прийміть душ з милом, помийте голову шампунем. Однак, не використовуйте кондиціонер для волосся, оскільки він може закріпити на ньому радіоактивний пил. Мийтеся обережно, щоб не подряпатися та не занести радіоактивний пил у рани. В разі відсутності можливості помитися, ретельно вимийте руки, обличчя та відкриті частини тіла під проточною водою з милом. Якщо відсутній доступ до води, скористайтеся вологими серветками чи тканиною.
5. Одягніть чистий одяг
Допоможіть виконати ці рекомендації вашим рідним та близьким. Робіть це в рукавичках і масці, за можливості.
Щодо харчових продуктів та води
Лише вода в пляшках вважатиметься безпечною, тож зробіть запаси. Використовуйте лише її до повідомлення рятувальників чи влади щодо безпечності водопровідної води.
Водопровідну чи колодязну воду можна використовувати для знезараження, навіть якщо вона забруднена. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, розбавлятиметься водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.
Харчові продукти вважатимуться безпечними в разі їх пакування в герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Безпечною є їжа з холодильника та морозильної камери.
Перед відкриттям варто протерти ємності з продуктами вологою тканиною чи чистим рушником.
Коли варто приймати йодид калію?
Не приймайте йодид калію без відповідної вказівки від органів влади.
Прийом йодид калію наперед без потреби є недопустимим, адже це може нашкодити вашому здоров’ю. Важливо: йодна профілактика здійснюється одноразово.
Джерело: МОЗ
Comments