Саміт НАТО у Вільнюсі: перші рішення щодо України
- bogdanova4030
- 12 лип. 2023 р.
- Читати 2 хв
11 липня у Вільнюсі стартував дводенний саміт НАТО, присвячений питанням України, зокрема її членства в Альянсі та війни проти російських окупантів. Найголовніше з заяв під час першого дня саміту – далі в матеріалі.

Президент України Володимир Зеленський спільно з першою леді Оленою Зеленською та міністром оборони України Олексієм Резніковим таки прибув до Вільнюса, незважаючи на розчарування результатом заключного комюніке Альянсу по Україні.
Свою думку він висловив в дописі в соцмережах дорогою на саміт. Він зазначив, що така позиція Альянсу демонтрує неготовність ні запрошувати Україну, ні роботи її членом НАТО.
«Для Росії це означає мотивацію й надалі продовжувати свій терор. Невизначеність – це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», – наголосив президент.
Невизначеність щодо фінального документу саміту
Остаточна заява саміту викликала суперечки між державами-членами Альянсу як до початку заходу, так і під час нього. Швидку інтеграцію України до НАТО ставлять під сумнів Сполучені Штати Америки та Німеччина. Це зумовлено тим, щоб уникнути прямої конфронтації НАТО з росією.
Так, до кінця першого дня саміту не стало зрозуміло, про що йтиметься у фінальному документі.
Які рішення ухвалили щодо України
Разом з тим, члени Альянсу погодили пакет із трьох елементів, який сприятиме наближенню України до НАТО. Зокрема, він передбачає багаторічну програму військової допомоги по 500 млн доларів на рік, яка допоможе переходу ЗСУ від радянських стандартів до стандартів НАТО.
Також на саміті домовилися створити нову Раду Україна-НАТО, яка розширить формат співпраці нашої держави з Альянсом. Перше засідання Ради відбудеться вже сьогодні, 12 липня, за участю Президента Зеленського. Саме під час засідання новоствореного органу обговорять кроки щодо вступу України в НАТО.
Одним із результатів першого дня саміту стало скасування вимог щодо Плану дій щодо членства.
«Ми підтверджуємо взяте на саміті в Бухаресті 2008 року зобов'язання про те, що Україна стане членом НАТО, і сьогодні ми визнаємо, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за рамки необхідності Плану дій щодо членства», – йдеться в документі.
Пакет військової допомоги від Німеччини та Франції
Під час саміту Німеччина анонсувала пакет військової допомоги Україні на суму 700 млн євро. Він міститиме кілька установок Patriot, інші ПЗРК, додаткові танки Leopard-1, БМП Marder, 20 тисяч снарядів артилерії та снарядів для танків Leopard, а також техніку для розмінування.
Крім того, Президент Франції Еммануель Макрон оголосив про передачу Україні далекобійних ракет. За інформацією ЗМІ, йдеться про 50 ракет Scalp/Storm Shadow.
Чому Україна не отримала запрошення до НАТО
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг зауважив, що меседж щодо шляху та членства в Альянсі, який пролунав для України, – безпрецедентний. Однак, щоб претендувати на вступ, кандидат повинен мати належне державне управління та сильні оборонні установи. І навіть незважаючи на те, що Україна героїчно протистоїть росії, треба дочекатися завершення війни, адже країни НАТО не готові воювати з рф.
Джерело: ТСН
Comments