Як зменшити корупційні ризики при відбудові в Україні
- Peremoga
- 13 серп. 2023 р.
- Читати 1 хв
Питання відбудови обговорили під час конференції «Перемога заради майбутнього України: прозорість та ефективність». Одними із ключових предметів обговорення стали запобіжники корупційних ризиків при відновленні.

За словами голови партії «Слуга Народу» Олени Шуляк, існує три ключові запобіжники корупційних ризиків – баланс повноважень центральної та місцевої влади, діджиталізація та жорстка відповідальність всіх учасників відбудови.
Вона зауважила, що найбільші корупційні ризики можуть виникнути на рівні місцевих органів влади. Це, зокрема, хабарі, відкати з комісійних виплат, фальсифіковані торги, хабарі під час перевірок та видачі ліцензій і дозволів, використання дешевих матеріалів тощо.
Одним з рішень, яке дозволить уникнути такого кишенькового управління, на думку Шуляк, є залучення представників громади до процесу відновлення на різних етапах. Як приклад – запровадження квоти на участь представників громади на рівні 30% в роботі комісій щодо компенсації за пошкоджене та зруйноване житло або участь громадян в обговорення містобудівної документації.
Ще одним рішенням очільниця партії назвала автоматизацію усіх процесів містобудування через е-систему.
«Проєктна документація, кошторис та дані щодо закупівель мають існувати у вигляді е-документа в електронній системі. Там за рахунок комплексних алгоритмів перевірки відбувається автоматичне порівняння відповідності техніко-економічних показників об’єкта проєктній документації та формується протокол розбіжностей у разі будь-яких порушень. Ба більше – ми бачимо всі вихідні дані, умови, в яких відбувається реалізація процесу, результативність дій або наслідки бездіяльності відповідальних осіб», – наголосила вона.
Шуляк також додала, що без усунення корупційних чинників, Україна не зможе похвалитися процесами, пов’язаними з антикорупцією, а це напряму впливає на довіру міжнародних партнерів та їхню підтримку.
Джерело: Слуга Народу
Comments