Для відновлення енергетичних об’єктів потрібно щонайменше 1,5 млрд доларів – Кудрицький
- bogdanova4030
- 22 груд. 2022 р.
- Читати 3 хв
Минулого тижня голова Східноєвропейського бюро VOA Мирослава Гонгадзе поспілкувалася з генеральним директором «Укренерго» Володимиром Кудрицьким про події в Україні. Інтерв’ю для американської аудиторії «Голос Америки» записувалося на одній із зруйнованих підстанцій, які відновлюються енергетиками.

– Розкажіть, де ми зараз знаходимося? Що відбувається на цій станції?
– Це підстанція надвисокої напруги, яка дуже важлива для південного та західного регіонів України. Як ви знаєте, ми керуємо енергосистемою України. А це електростанції, лінії електропередач і підстанції. Підстанції є одним із найважливіших елементів електромережі, вони перетворюють напругу з вищого рівня на нижчий, щоб розподілити енергію між кінцевими споживачами. А серцем підстанції є трансформатор, який власне і виконує цю функцію – трансформує напругу. Підстанція може бути 10, 15, 20, 40 з гаком гектарів. Тому це великий об’єкт і дуже важливий для мільйонів людей, які живляться від цього об’єкта.
– Схоже, головна мета росіян цієї зими – зруйнувати електричну інфраструктуру України. Наскільки зараз страждає Україна і як ви бачите подальший розвиток подій?
– росія вже запустила по українських електромережах понад 1000 важких ракет і дронів-камікадзе. В основному атакували електропередачі та електростанції «Укренерго». Ніхто ніколи не переживав того, що переживаємо зараз ми.

Звичайно, такі масштаби руйнувань передбачають багато проблем. Ми змушені запроваджувати постійні відключення електроенергії в країні, щоб підтримувати ідеальний баланс між генерацією та споживанням в системі. Ці відключення електроенергії, звичайно, стосуються мільйонів наших громадян.
Але кінцева мета росіян, звісно, – повністю зруйнувати систему. Вони використовують дуже чіткі стратегії, щоб завдати якомога більшої шкоди електромережі. І це наштовхує на думку, що їхні військові консультуються зі спеціалістами з енергетики, щоб визначити цілі. Також вони підбирають час, коли на вулиці холодно, щоб від’єднати від мережі системи водопостачання й опалення, а отже, знищити і цю критичну інфраструктуру.
– Як ви плануєте виживати? Що вам потрібно від західної спільноти? Наскільки я розумію, Сполучені Штати нещодавно поставили деяке важливе обладнання. Що далі і що ви просите?
– Обладнання, обладнання і ще раз обладнання. Саме це потрібно Україні для відновлення пошкоджень енергомережі, викликаних російськими атаками. Очевидно, що зруйнувати енергетичний об’єкт ракетою значно простіше та швидше, ніж відбудувати його. Тисяча працівників «Укренерго» працюють в режимі 24/7 для відновлення об’єктів інфраструктури та забезпечення живлення для українців.
Крім того, нам потрібна потужніша протиповітряна оборона. На цьому завжди наголошує наше політичне керівництво, коли звертається до міжнародних партнерів. Світ допомагає нам відновлювати енергосистему, необхідна допомога й в зменшенні здатності ворога руйнувати її.
Під час Паризької конференції з відновлення України, Президент Зеленський зазначив, що Україна хотіла б отримати частину електроенергії з Європи. Влітку, до масованих ракетних атак, Україна була дуже великим експортером електроенергії. Проте зараз нам потрібна певна підтримка з боку Європи. Це пом’якшило б дефіцит потужності, який зараз є в нашій системі.

Також ми шукаємо мобільні електростанції. Для прикладу, такі є в Сполучених Штатах. 20- 30- та 50-мегаватні станції допоможуть мережі та споживачам, адже відключення відбуваються не лише через пошкодження мереж. Зараз найбільша проблема української енергосистеми – це відсутність генерації.
– Ви ще не згадали атомну енергетику, а Україна сильно залежить від атомної енергії. П'ятнадцять блоків виробляють більше половини необхідної електроенергії в країні. Як ви доглядаєте за тими станціями, і чи є спосіб, щоб вони постачали енергію в Європу, а Європа повертала енергію Україні?
– Зараз ми не постачаємо енергію в Європу, тому що нам самим не вистачає енергії. Атомні електростанції, які розташовані на контрольованій території, зараз працюють, і вони багато в чому підтримують систему. Ми завжди робили ставку на атомну енергетику з моменту побудови цих АЕС, і зазвичай вони покривають 50-55% споживання, і наша нинішня ситуація не є винятком. Тому ми дуже на них покладаємося. Наразі вони можуть подавати електроенергію в мережу та забезпечувати споживачів електроенергією.
Однак атомна енергетика ніколи не була в змозі задовольнити всю потребу в електроенергії в Україні. Отже, нам потрібні інші типи електростанцій, щоб задовольнити попит, який, звичайно, змінюється щогодини.
– Що чекає на українську енергетичну інфраструктуру? Яким ви бачите майбутнє, коли Україна переможе та зможе відбудуватися?
– «Укренерго», як оператор енергосистеми, за європейськими стандартами і правилами, зобов’язане планувати розвиток системи на 10, 20, 30 років вперед. І ми готували досить детальну стратегію того, як має виглядати енергосистема України майбутнього.
Я думаю, що ця війна дасть поштовх до реалізації цієї стратегії. Вона передбачає поступову відмову від неефективних електростанцій, які працюють на вугіллі та газі.
Майбутнє за більш гнучкими, децентралізованими, екологічно нейтральними типами та системами генерації, які зроблять українську систему ще більш стійкою. Можете собі це уявити? Після цієї війни ми матимемо ще більш стійкі системи, але набагато ефективніші та дешевші з точки зору вартості електроенергії.
Джерело: https://www.voanews.com/
Commentaires